Poradnia Chorób Stóp z kompleksowym systemem analizy chodu i postawy ciała.

Diagnostyka, Zabiegi, Rehabilitacja

Laboratorium chodu, czyli analiza stóp na macie pedobarograficznej i podoskopie

Wrzesień to miesiąc, w którym co roku powraca temat wad postawy, jak i płaskostopia u dzieci. Dlaczego? Zapewne dzięki temu, że zaczyna się nowa szkolna przygoda, a dzieci podążają do szkół ze swoimi nowymi plecakami pełnymi książek. Rodzice kupują nowe biurko i krzesło, ale i nowe obuwie. Ale czy tylko pełne plecaki są odpowiedzialne za wady postawy? Zdecydowanie nie! Wady postawy mogą zacząć się rozwijać już w okresie okołoporodowym lub poporodowym w wyniku i konsekwencji wielu różnych schorzeń, np. dysplazji stawów biodrowych. Wady postawy są niezwykle popularne wśród dzieci w wieku szkolnym. A dlaczego powstają wady postawy?
Czynniki środowiskowe wpływające na wady postawy:
– niewłaściwe obuwie
– nieodpowiednie noszenie tornistra
– siedzący tryb życia i brak aktywności ruchowej
– źle dostosowane biurko i krzesło
– nieprawidłowe odżywianie (szczególnie zaburzenia w podaży witamin i białka)
– zaburzenia napięcia mięśni, powięzi i więzadeł (wskutek przemęczenia lub choroby)
– zaburzenia w budowie kręgosłupa, klatki piersiowej lub kończyn (wady kolan, stóp, nierówność kończyn)

Jak na co dzień zapobiegać wadom postawy u dzieci?
– kontrola sylwetki: plecy, symetria tułowia, bioder, łopatek, stóp
– kontrola u specjalisty: ortopeda, fizjoterapeuta, ortopodolog
– aktywność fizyczna: różnorodność ruchu jest niezwykle istotna
– właściwe obuwie i ubiór: odpowiedni rozmiar i profilowanie buta
– ćwiczenia korekcyjne
– obserwacja i kontrola nawyków przyjmowania prawidłowej postawy ciała
– unikanie wymuszonej pozycji ciała: pozycja siedząca
– odpowiednie warunki do nauki w domu: biurko, krzesło i oświetlenie dopasowane do wzrostu i wady postawy
Dlaczego stopy są takie ważne w kontekście wad postawy?
Stopa ludzka zbudowana jest z 26 kości i aż 33 stawów. Nasze stopy podczas codziennego chodzenia muszą unieść nacisk wielu ton (nawet 500!). Każda zmiana w postawie ciała dziecka odbija się na przeciążeniu stawów skokowych, biodrowych, kolanowych oraz stawów stóp. Przy nieprawidłowej pozycji ciała pojawiają się przykurcze mięśni co może ograniczać ruchomość stawów oraz powrót do prawidłowej postawy ciała. Z kolei źle dobrane obuwie i nieprawidłowości w trakcie chodu, propulsji czy drobne zmiany budowie stopy będą miały konsekwencje i odzwierciedlenie w wadach postawy ciała. Dlatego niezwykle ważna jest korekcja stóp już po 6 roku życia dziecka.
 
Pedobarografia czyli co kryje platforma do badania komputerowego?
Pedobarograf/mata pedobarograficzna to badanie komputerowe obrazujące siłę nacisku na podeszwie stóp. Jest to urządzenie badawcze, mata barorezystywna, do fizycznej oceny konfiguracji geometrycznej stopy w analizie statycznej, ale przede wszystkim dynamicznej. Pozwala na szczegółową analizę rozkładu nacisku w poszczególnych obszarach stopy, obrazując obszary niewłaściwie obciążane, co ma istotną wartość podczas oceny stóp zmienionych chorobowo w przebiegu procesów chorobowych. Podczas nieprawidlowego użytkowania stopy, nadmiernej pronacji lub supinacji mogą pojawić się problemy zdrowotne, np. bólu i dyskomfort w stopie, od którego wszystko się zaczyna i nie należy go lekceważyć. Pedobarografia jest szeroko stosowana w pracy: ortopedy, ortopodologa i podologa, a także fizjoterapeuty. Precyzyjne pomiary, podczas stania oraz dynamicznego chodu, pozwalają na szczegółowe określenie problemu stóp czy ewentualnych dolegliwości bólowych. Dzięki temu badaniu określa się nieprawidłowości związane z budową stopy i jej funkcjonowaniem, co pozwala dobrać najlepszą metodę leczenia, np. fizjoterapia i wkładki ortopedyczne projektowane indywidualnie.

Jakich wyników dostarcza badanie pedobarograficzne?
– analiza chodu
– ocena wad stóp
– ocena proporcji stopy i koślawości palucha (sprawdzenie kątów)
– badanie sklepienia stopy
– ocena propulsji stopy czyli jej przetaczania w trakcie chodu
– ocena środka ciężkości/badanie równowagi
– ocena siły nacisku i czasu styku stopy z powierzchnią
– ocena krzywej progresji
– analizy porównawcze i statystyczne
Powyższe wyniki dostarczają szczegółowych informacji, które pozwalają na zaplanowanie leczenia zachowawczego (obuwie, wkładki ortopedyczne, odciążenia), operacyjnego, jak i pooperacyjnego. Dzięki wczesnemu wykrywaniu nieprawidłowości zapobiegamy dalszemu rozwojowi zmian chorobowych, a ukierunkowane leczenie daje ogromne rezultaty. Dlatego warto wykonać badanie na macie pedobarograficznej, które może wykazać drobne defekty czy odchylenia niewidoczne gołym okiem. Takie drobne zmiany mają ogromny wpływ na biomechanikę chodu, np. dysproporcja w rozkładzie ciężaru ciała, różnica w długości nóg czy zapalenie rozcięgna podeszwowego i mogą powodować częstsze kontuzje i problemy bólowe.

 
A jak wygląda badanie takie badanie?
Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga także żadnego wcześniejszego przygotowania. Ocenę przeprowadza się bez obuwia i na platformę stajemy bosą stopą. W tym czasie mata z czujnikami i podłączony do niej komputer analizuje i określa nacisk stopy na powierzchnię w poszczególnych jej częściach. Badanie na platformie pedobarograficznej jest również bardzo pomocne wśród osób uprawiających sport, a w szczególności wśród biegaczy. Pamiętajmy, że samo badanie to jednak nie wszystko – bardzo ważna jest równoczesna ocena stóp przez lekarza, a także analiza funkcjonalna całościowego łańcucha biokinematycznego przez fizjoterapeutę oraz dobór wkładek przez ortopodologa.

Podoskop czyli świecący odcisk stopy
Podoskop to urządzenie diagnostyczne umożliwiające statyczną ocenę kształtu stopy, jej łuków, kątów oraz obecności odcisków, modzeli i zgrubień. To podświetlona platforma z lustrem, dzięki któremu obraz jest wyraźny i ułatwia ocenę i analizę stóp. Dzięki badaniu możemy ocenić kształt:
– sklepienia poprzecznego (wskaźnik Wejsfloga, kąt pietowy Gamma)
– sklepienia podłużnego (wskaźnik Sztritera-Godunowa, kąt Clarke’a)
– kąt koślawości palucha Alfa
– kąt szpotawości palucha Beta
– długość i szerokość stopy

 
 
Stopy zbadane i co dalej?
Jeśli badanie pedobarograficzne i/lub podoskopie wykazało nieprawidłowości w obrębie stóp, kończyn dolnych lub postawy ciała, to należy działać szybko, aby nie pogłębiać wad postawy, stóp i uniemożliwić częste kontuzje. Zależnie od wyniku badania skierujemy Cię do kolejnego specjalisty, który kompleksowo dobierze terapię:

  • ortopodolog – dobierze odpowiednie wkładki ortopedyczne i odciążenia lub zaprojektuje wkładki projektowane indywidualnie (możemy dostosować także obuwie projektowane indywidualnie) oraz poleci najlepsze obuwie prozdrowotne
  • podolog – zadba o wygląd stóp, usunie odciski, modzele i nagniotki w trakcie pedicure leczniczego oraz dobierze odciążenie i poleci najlepsze obuwie prozdrowotne
  • fizjoterapeuta – popracuje nad postawą ciała i dobierze najlepsze ćwiczenia w celu korekcji postawy stóp i ciała
  • ortopeda – w trudniejszych przypadkach zaplanuje leczenie operacyjne

 

 

Zrób krok w dobrym kierunku, Twoje stopy będą Ci za to wdzięczne…

tel. 535 935 277 

 
 

 Obserwuj nas już dziś!
https://www.instagram.com/podosphera/
https://www.facebook.com/Podosphera/

Najpopularniejsze wpisy

Wesołych Świąt!

Drodzy Pacjenci i Przyjaciele,   z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za to, że byliście i wciąż

Czytaj więcej »

Stopa Charcota

Stopa Charcota? Czy zawsze dotyczy stóp? Stopa Charcota zwana jest także osteoartropatią Charcota, stawem Charcota, neuroartropatią lub artropatią neurogenną. Jest to zwyrodnienie stawu lub wielu

Czytaj więcej »