Poradnia Chorób Stóp z kompleksowym systemem analizy chodu i postawy ciała.

Diagnostyka, Zabiegi, Rehabilitacja

Podologia? Cóż to takiego?

 
Podologia? Cóż to takiego?
Podologia (z gr. ποδός podos – stopa; λογος logos – nauka) to dziedzina nauki zajmująca się ludzkimi stopami. Nauka obejmuje profilaktykę, diagnozowanie oraz przywracanie prawidłowego wyglądu stóp, skóry, okolic okołopaznokciowych oraz samych paznokci. To relatywnie nowa specjalizacja! A przecież stopy niosą nas przez całe życie, a ich skomplikowana konstrukcja podtrzymuje nasze ciało dzień w dzień. Więzadła, stawy, mięśnie oraz zakończenia nerwowe to bardzo wrażliwe struktury, o dbanie których często zapominamy. I przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy doskwierają dolegliwości bólowe.
 
Kim jest podolog?
Specjalista podologii zajmuje się przywracaniem prawidłowego wyglądu stóp: skóry, podeszwy, paznokci i ich okolic. Geneza zawodu podologa to historia wywodząca się z kosmetologii. Zamiłowanie kobiet do paznokci i ich pięknego wyglądu spowodowało, że dziedzina podologii zaczęła się intensywnie rozwijać czerpiąc z medycyny, refleksologii czy fizjoterapii.
W 2015 roku zawód podologa został wpisany w Polsce do rejestru zawodów paramedycznych. Natomiast brak regulacji prawnych sprawia, że zawód ten wykonywany może być wciąż przez osoby bez specjalistycznych kwalifikacji zawodowych, co warto sprawdzić i dopytać przed zabiegiem. Niestety ingerencja niewykwalifikowanych osób może zakończyć się poważnymi powikłaniami i problemami zdrowotnymi.
 
Jakie dziedziny medycyny są podstawą wiedzy dla dobrego specjalisty podologii?
– ortopedia
– dermatologia
– diabetologia
– neurologia
– flebologia
– angiologia
– osteologia
– dietetyka
– anatomia
– geriatria
– biomechanika chodu i elementy fizjoterapii
– chemia kosmetyczna
 
Czym dokładnie zajmuje się specjalista podologii w gabinecie Podosphera?
Podolog w poradni chorób stóp Podosphera zajmuje się diagnozowaniem i rozwiązywaniem problemów zdrowotnych stóp. To certyfikowany profesjonalista z szerokim zakresem wiedzy anatomicznej, kosmetyki profesjonalnej oraz pasjonat zdrowych stóp i innowacyjnych rozwiązań. Kilkuletnie doświadczenie i praca z lekarzami pozwala na szybkie rozpoznanie problemu, trafną diagnozę i fachową pomoc. Szeroko rozbudowane doradztwo i opieka poradni Podosphera pozwala zająć się pacjentem kompleksowo od obcięcia paznokci do wyboru obuwia.
 
W jakich problemach pomoże podolog?
Podolog, jako specjalista od stóp, pomoże w wielu zdrowotnych sprawach, np.:
– pielęgnacja stopy po zabiegu chirurgicznym
– pielęgnacja stóp (pękające pięty, stopa cukrzycowa, zrogowacenia)
– pielęgnacja paznokci stóp i dłoni (wrastające i wkręcające się płytki, tamponada stała lub czasowa, rekonstrukcja paznokcia, odbarczenie krwiaka podpaznokciowego, klamrowanie, onycholiza, grzybica)
– usuwanie brodawek
– usuwanie modzeli, odcisków i nagniotków
– nadpotliwość stóp
– badania mykologiczne i bakteryjne
– dobór ortezy indywidualnej, wkładek do butów i obuwia profilaktycznego
– projektowanie wkładek indywidualnych
– badanie na macie pedobarograficznej i na podoskopie
 
Co warto podkreślić, podolog w gabinecie Podosphera ściśle współpracuje z lekarzami wielu specjalizacji, np. ortopeda – traumatolog, dermatolog, diabetolog czy neurolog oraz innymi specjalistami: fizjoterapeuta, osteopata, dietetyk czy trener personalny. Tutaj holistyczne podejście do zdrowia to podstawa!
 

 

Zadbaj o zdrowie już dziś i zrób krok w dobrym kierunku, a Twoje stopy będą Ci za to wdzięczne…

 
#podologwrocław #wkładkiindywidualne #podosphera #poradniachoróbstóp #podosklep

 
 

Najpopularniejsze wpisy

Wesołych Świąt!

Drodzy Pacjenci i Przyjaciele,   z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za to, że byliście i wciąż

Czytaj więcej »

Stopa Charcota

Stopa Charcota? Czy zawsze dotyczy stóp? Stopa Charcota zwana jest także osteoartropatią Charcota, stawem Charcota, neuroartropatią lub artropatią neurogenną. Jest to zwyrodnienie stawu lub wielu

Czytaj więcej »