Poradnia Chorób Stóp z kompleksowym systemem analizy chodu i postawy ciała.

Diagnostyka, Zabiegi, Rehabilitacja

Stopa Charcota

Stopa Charcota? Czy zawsze dotyczy stóp?

Stopa Charcota zwana jest także osteoartropatią Charcota, stawem Charcota, neuroartropatią lub artropatią neurogenną. Jest to zwyrodnienie stawu lub wielu stawów, najczęściej stóp, stąd nazwa, które wynika z uszkodzenia unerwienia (polineuropatia obwodowa). Zmiany, choć niezwykle rzadko, mogą także dotyczyć kręgosłupa, nadgarstka, kolana lub biodra.

 

Staw Charcota a cukrzyca

Zwyrodnienie stawu rozwija się wiele lat i stale nasila wraz z rozwojem neuropatii. Najczęściej pojawia się po wielu latach cukrzycy (szacuje się, że średnio po 10ciu), ale może być także wywołana innymi chorobami: kiła, trąd czy stwardnienie rozsiane. W Polsce rozpoznaje się rocznie ok. 6 tys. chorych (0,1 – 0,4% wszystkich pacjentów z cukrzycą). Zbyt późno rozpoznane schorzenie może skończyć się amputacją kończyny.

 

Stopa Charcota
Rys. 1 Porównanie stopy zdrowej (lewa) ze stopą Charcota (prawa)

 

Rozpoznanie schorzenia

Stopę Charcota różnicuje się z innymi chorobami zapalnymi (RZS, toczeń trzewny, twardzina, kolagenozy), spondyloartropatiami, artropatiami na tle metabolicznym, zwyrodnieniowym, infekcyjnym oraz okołostawowymi zmianami reumatycznymi.
Badanie radiologiczne wykazuje:
– zwyrodnieniowe destrukcyjne zmiany
– początkowo nadwichnięcia, uszkodzenia chrząstek stawowych, stwardnienia podokostnowe i wyrośla brzegowe
– następnie osteoliza i resorpcja odcinków i członów palców lub śródstopia, aseptyczne martwiaki, osteoporoza, ogniska osteosklerozy
– w ostatnim stadium następuje odbudowa zniszczonej kości i proces gojenia nieprawidłowego stawu

 

Leczenie choroby

Choroba przebiega w dwóch fazach:
– OSTRA, która trwa ok. 3-6 m-cy. Staw jest obrzęknięty i zdecydowanie cieplejszy oraz zaczerwieniony, choć zwykle bezbolesny. W tym czasie należy całkowicie odciążyć nogę i edukować pacjenta, gdyż osłabione odczuwanie bólu przy neuropatiach może spowodować wiele szkód przy obciążaniu chorej stopy. Optymalne zastosowanie znajdują tutaj:
-kule łokciowe
– wózek inwalidzki
– lekki gips
– but pneumatyczny, np. https://podosklep.pl/pl/p/But-marszowy-Walker-Air-Traveler-niski/373  
W tym czasie należy zadbać o metabolizm cukrzycy i terapię neuropatii oraz antybiotykoterapię wg zasad działania dla ZSC (Zespół Stopy Cukrzycowej).

– PRZEWLEKŁA, w której następuje stabilizacja zmian chorobowych, skóra nie jest zaczerwieniona, ale zmniejsza się ruchomość stawu.
Pacjent powinien zostać zaopatrzony w:
-obuwie ortopedyczne lub prozdrowotne https://podosklep.pl/pl/c/Ortopedyczne-i-profilaktyczne/81
– wkładki indywidualne dobrane przez ortopodologa https://podosphera.pl/oferta/wkladki-ortopedyczne/
Pacjent powinien być także na bieżąco pod kontrolą zespołu lekarskiego, a paznokcie i modzele powinny być korygowane przez wykwalifikowanego podologa.

 

 

 

Zrób krok w dobrym kierunku, Twoje stopy
będą Ci za to wdzięczne…

 

tel. 535 935 277 

 

 Obserwuj nas już dziś!
https://www.instagram.com/podosphera/
https://www.facebook.com/Podosphera/

 

#podologwrocław #ortopodolog #ortopodologwrocław #butyprofilaktyczne #wkładkiprojektowaneindywidualnie #wkładkindywidualne

Najpopularniejsze wpisy

Wesołych Świąt!

Drodzy Pacjenci i Przyjaciele,   z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za to, że byliście i wciąż

Czytaj więcej »

Stopa Charcota

Stopa Charcota? Czy zawsze dotyczy stóp? Stopa Charcota zwana jest także osteoartropatią Charcota, stawem Charcota, neuroartropatią lub artropatią neurogenną. Jest to zwyrodnienie stawu lub wielu

Czytaj więcej »