Poradnia Chorób Stóp z kompleksowym systemem analizy chodu i postawy ciała.

Diagnostyka, Zabiegi, Rehabilitacja

Wrastające paznokcie – podolog zamiast chirurga!

Wrastające paznokcie – podolog zamiast chirurga!

W obecnych czasach wiele osób boryka się z problemem wrastających paznokci. Niestety jest to problem coraz częstszy. Jak sobie radzić z tą bolesną dolegliwością?
Pacjenci, których dotyka problem wrastających paznokci, zwykle nie wiedzą do kogo się z tym udać. Najczęściej obierana droga, prowadzi od lekarza pierwszego kontaktu, przez dermatologa do chirurga. Chirurg, z uwagi na swoją specjalizację, najczęściej sięga po skalpel. Zazwyczaj wrastające paznokcie zostają częściowo lub w całości wycięte. W przypadku gdy pacjent nie zgodzi się na taki rodzaj terapii, zwykle dostaje zalecenie np. aby moczyć stopy w szarym mydle, a stan zapalny smarować Rivanolem. Żadna z tych metod nie jest skuteczna i nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów! Nie jest to rozwiązanie problemu, ponieważ pomaga tylko tymczasowo lub wcale. Bardzo często po zabiegu chirurgicznym, stan paznokcia jeszcze mocniej się pogarsza. Paznokieć, odrastając wbija się jeszcze bardziej w wał paznokciowy, co powoduje powstawanie stanu zapalnego, a w efekcie końcowym nawet poważnej rany.

Jaka jest rola podologa?

Podolog może wyleczyć wrastający paznokieć bez używania skalpela, a co najważniejsze jest to leczenie SKUTECZNE.
Jest wiele nieinwazyjnych metod leczenia wrastających paznokci. W zależności od stanu paznokcia oraz wałów, podolog dobiera najlepszą w danym przypadku metodę. Często gdy pacjent zgłosi się z problemem od razu do odpowiedniego specjalisty, stan jest jeszcze na tyle łagodny, że w łatwy sposób można zapobiec pogłębianiu się problemu. W takiej sytuacji może wystarczyć sama tamponada oraz właściwe opracowanie paznokcia. Gdy stan jest już bardziej poważny, wtedy stosuje się różnego rodzaju klamry ortonyksyjne, tzn. aparaty do korekcji wrastających paznokci. Przypominają one trochę aparat ortodontyczny, zakładany na paznokieć. Jest wiele typów klamer, różnią się one siłą działania, budową, sposobem mocowania oraz ceną.
Oprócz klamer, do korekcji wrastających paznokci stosuje się także Metodę Arkady. Jest to polski wynalazek, dzięki któremu czas korekcji wrastających paznokci, skrócony jest do jednego zabiegu. Przy pomocy Kostki Arkady, unieruchamia się palec i za pomocą specjalnych manipulatorów odkształca się paznokieć do pożądanego ułożenia, po czym pokrywa się go masą akrylową. Paznokcie poddane takiemu zabiegowi wyglądają od razu dużo estetyczniej, gdyż akryl którym są pokryte można np. pomalować lakierem. Na szczęście świadomość lekarzy i pacjentów jest coraz większa. Osoby potrzebujące fachowej opieki, coraz częściej są kierowane do odpowiednich specjalistów.

Jeżeli masz problem – zadzwoń i zapytaj lub umów się na bezpłatną konsultację!

Autor: Agnieszka Jaszewska

 

Najpopularniejsze wpisy

Wesołych Świąt!

Drodzy Pacjenci i Przyjaciele,   z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za to, że byliście i wciąż

Czytaj więcej »

Stopa Charcota

Stopa Charcota? Czy zawsze dotyczy stóp? Stopa Charcota zwana jest także osteoartropatią Charcota, stawem Charcota, neuroartropatią lub artropatią neurogenną. Jest to zwyrodnienie stawu lub wielu

Czytaj więcej »